Przejdź do treści

PTHM stawia sobie za cel doskonalenie standardów metodologicznych i etycznych historii mówionej tak jako dziedziny nauki czy kultury jak i działalności społecznej

International Oral History Association Conference w 2025 r. w Krakowie!

Na odbywającej się w dniach 25-28 lipca w Rio de Janeiro XXII konferencji International Oral History Association (IOHA) jednomyślnie wybrano Kraków na miejsce kolejnego kongresu. Głównym organizatorem tego wydarzenia będzie Polskie Towarzystwo Historii Mówionej, a ugości nas Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. O szczegółach będziemy informować na bieżąco, teraz po prostu cieszymy się z decyzji delegatów Walnego Zgromadzenia i Rady IOHA, do której dołączył Jakub Gałęziowski. W czasie przygotowań do konferencji będzie on łącznikiem pomiędzy oboma stowarzyszeniami. 

W ciągu kilku tygodni, dzięki zaangażowaniu Zarządu PTHM i Aliny Doboszowskiej z Fundacji Dobrawola przygotowaliśmy nasze zgłoszenie. Jak się dowiedzieliśmy, film zdobył serca zgromadzonych w Rio oralistów i oralistek. Zwrócono uwagę na oryginalny pomysł, przesłanie i wezwanie by w dobie globalnych zmian na nowo przemyśleć historię mówioną. Hasłem konferencji będzie: „Re-thinking oral history”. Zrobimy to razem w Krakowie! 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego naszą kandydaturę: