Przejdź do treści

PTHM stawia sobie za cel doskonalenie standardów metodologicznych i etycznych historii mówionej tak jako dziedziny nauki czy kultury jak i działalności społecznej

Pierwsze Seminarium Historii Mówionej

Pierwsze spotkanie za nami!

W środę 25 stycznia zainaugurowaliśmy Seminarium Historii Mówionej. Mimo niespodziewanych zwrotów akcji (znaleźć salę – wyzwanie) i grypy, która przetrzebiła skład, zebraliśmy się w gronie dwudziestu trzech osób, którym udało się przemierzyć labirynty korytarzy w Pałacu Staszica, w celu wspólnej analizy wywiadu. Wśród uczestników byli przedstawiciele kilku uniwersytetów, ośrodków badawczych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych z Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Olsztyna i Warszawy. W pierwszej części spotkania dyskutowaliśmy o pomyśle cyklu SHM i zgodziliśmy się, że:

  • potrzebujemy rozmawiać o wywiadach, zarówno tych aktualnie przeprowadzanych przez nas, jak i relacjach przechowywanych w archiwach. Będziemy starali się właśnie w ten sposób dobierać materiał do analizy na kolejne spotkania,
  • specyfika historii mówionej skłania nas do podjęcia próby analizy materiałów dźwiękowych i audiowizualnych. Choć będzie to stanowiło praktyczne wyzwanie, to chcemy je podjąć,
  • radość z możliwości spotkania na miejscu i osobistej rozmowy utwierdziła nas w przekonaniu, że o ile to będzie możliwe, seminaria odbywać się będą stacjonarnie.

Po krótkiej przerwie zajęliśmy się analizą transkrypcji jednego z wywiadów. Na pierwszy ogień rzucony został wywiad przeprowadzony przez Jakuba Gałęziowskiego w ramach projektu „Wyłom w systemie. Firmy polonijne 1976-1994”. Transkrypcję udostępniliśmy na tydzień przed planowanym seminarium. Po krótkiej prezentacji projektu i kontekstu rozmowy z przedstawicielem jednej z firm polonijnych był czas na zadanie pytań nagrywającemu relację; dotyczyły one badań, sytuacji wywiadu oraz rozmówcy. Następnie każdy mógł odnieść się do analizowanego materiału i skomentować go, sięgając do własnych doświadczeń badawczych i dokumentacyjnych. Niestety brakło czasu na dyskusję końcową, czego będziemy się starali pilnować przy kolejnych edycjach SHM.

Seminarium Historii Mówionej to wspólna inicjatywa Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej oraz Archiwum Danych Jakościowych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN objęta patronatem Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej, w którego ostatnim tomie ukazał się tekst zachęcający do podjęcia przedsięwzięcia mającego na celu wspólną analizę wywiadów [link do artykułu w WRHM].

Seminaria Historii Mówionej odbywają się w czwarte środy miesiąca od 14 do 18 w gościnnych progach Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie (numer sali podamy na bieżąco). Kolejne SHM już 22 lutego. Niebawem przedstawimy informację, jakie materiały będą analizowane podczas następnych czterech seminariów.

Zachęcamy do udziału i współtworzenia przestrzeni do takiej właśnie wspólnej pracy i wymiany myśli. Zgłoszenia na kolejne seminaria można przesyłać na adres seminariumoralhistory@gmail.com.

Najświeższe informacje na temat spotkań będą zamieszane na Facebooku [link].