Przejdź do treści

PTHM stawia sobie za cel doskonalenie standardów metodologicznych i etycznych historii mówionej tak jako dziedziny nauki czy kultury jak i działalności społecznej

Archiwa Społeczne mówią – cykl spotkań z historią mówioną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

W ramach cyklu “Archiwa społeczne mówią”; Centrum Archiwistyki Społecznej przygotowało debatę na żywo i webinar na temat historii mówionej. Oba wydarzenia będą streamowane na Facebooku Centrum Archiwistyki Społecznej. W ramach współpracy z Polskim Radiem na antenie ukażą się reportaże o archiwach społecznych, które zajmują się gromadzeniem zapisów historii mówionej.

Pierwszym krokiem do zostania archiwistą społecznym jest ciekawość. Najczęściej przygoda z archiwistyką społeczną zaczyna się od historii mówionej. Impulsem jest znalezienie rodzinnego zdjęcia, wysłuchanie opowieści z czasów wojny lub PRL-u, zainteresowanie się np. folklorem, alpinistyką czy ekologią, a czasem odkrycie jakiejś tajemnicy związanej z historią lokalną. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Centrum Archiwistyki Społecznej zaprasza do wspólnego odkrywania tajników historii mówionej.

KALENDARZ WYDARZEŃ:

15.09.2020 o 17:00 – Webinarium

Webinarium poprowadzi Adriana Kapała – koordynatorka edukacji i szkoleń w Centrum Archiwistyki Społecznej. Poprzednio związana z Fundacją Ośrodka KARTA, gdzie koordynowała projekty dokumentacyjne w nurcie historii mówionej. Adriana opowie, czym jest historia mówiona, jak zacząć, przedstawi najciekawsze projekty z ostatnich lat oraz zaprezentuje najważniejsze podmioty nagrywające (Fundacja Ośrodek KARTA, Brama Grodzka, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego). Opowie także jakie są możliwości wykorzystania relacji w różnorodnych działaniach (animacyjnych, badawczych, wystawienniczych).
Webinarium będzie streamingowane profilu Facebookowym Centrum Archiwistyki Społecznej

16.09.2020 o 17:00 – Debata 

W debacie wezmą udział ekspertki i ekspert  w dziedzinie historii mówionej: Agnieszka Pajączkowska, Anna Maciąg, Maria Buko oraz JakubaGałęziowski. Podczas rozmowy na żywo z udziałem uczestników poznamy historię mówioną od kuchni, eksperci odkryją tajniki tej metody zapisywania pamięci, odpowiedzą na pytania, a co najważniejsze zainspirują do sięgnięcia po dyktafon!
Debata będzie streamingowana profilach Facebookowych Centrum Archiwistyki Społecznej i Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.

22.09.2020 – Reportaż w Programie 3 Polskiego Radia

25.09.2020 – Reportaż w Programie 1 Polskiego Radia

Wydarzenia odbywają się pod Patronatem Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.