Przejdź do treści

PTHM stawia sobie za cel doskonalenie standardów metodologicznych i etycznych historii mówionej tak jako dziedziny nauki czy kultury jak i działalności społecznej

Projekt Historia codzienności

Za nami pierwszy etap projektu Historia codzienności, realizowanego przez Muzeum PRL-u oraz  Wyższą Szkołę Europejską. W dniach 9, 13 i 15 września odbyły się warsztaty zorganizowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Historii Mówionej.

Kilkunastu licealistów i studentów zdobywało wiedzę o tym, czym jest historia codzienności, jak ją badać oraz jak przeprowadzić wywiad metodą oral history. Warsztaty poprowadziły: dr Barbara Klich-Kluczewska (Instytut Historii UJ), dr Dobrochna Kałwa (Instytut Historii UJ), oraz Joanna Komperda (Muzeum PRL-u). Gościem specjalnym była harcerka, Pani Irena Piotrowska-Wesołowska oraz wieloletni aktor Teatru Bagatela, Pan Ferdynand Kijak-Solowski, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami z życia w powojennym Krakowie.

Uczestnicy projektu przygotowują się teraz do samodzielnego przeprowadzenia wywiadów ze świadkami historii, na podstawie których jeszcze tej jesieni wspólnie przygotują publikację książkową.