Archiwa Społeczne mówią – cykl spotkań z historią mówioną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

W ramach cyklu “Archiwa społeczne mówią”; Centrum Archiwistyki Społecznej przygotowało debatę na żywo i webinar na temat historii mówionej. Oba wydarzenia będą streamowane na Facebooku Centrum Archiwistyki Społecznej. W ramach współpracy z Polskim Radiem na antenie ukażą się reportaże o archiwach społecznych, które zajmują się gromadzeniem zapisów historii mówionej.

Pierwszym krokiem do zostania archiwistą społecznym jest ciekawość. Najczęściej przygoda z archiwistyką społeczną zaczyna się od historii mówionej. Impulsem jest znalezienie rodzinnego zdjęcia, wysłuchanie opowieści z czasów wojny lub PRL-u, zainteresowanie się np. folklorem, alpinistyką czy ekologią, a czasem odkrycie jakiejś tajemnicy związanej z historią lokalną. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Centrum Archiwistyki Społecznej zaprasza do wspólnego odkrywania tajników historii mówionej.

KALENDARZ WYDARZEŃ:

15.09.2020 o 17:00 – Webinarium

Webinarium poprowadzi Adriana Kapała – koordynatorka edukacji i szkoleń w Centrum Archiwistyki Społecznej. Poprzednio związana z Fundacją Ośrodka KARTA, gdzie koordynowała projekty dokumentacyjne w nurcie historii mówionej. Adriana opowie, czym jest historia mówiona, jak zacząć, przedstawi najciekawsze projekty z ostatnich lat oraz zaprezentuje najważniejsze podmioty nagrywające (Fundacja Ośrodek KARTA, Brama Grodzka, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego). Opowie także jakie są możliwości wykorzystania relacji w różnorodnych działaniach (animacyjnych, badawczych, wystawienniczych).
Webinarium będzie streamingowane profilu Facebookowym Centrum Archiwistyki Społecznej

16.09.2020 o 17:00 – Debata 

W debacie wezmą udział ekspertki i ekspert  w dziedzinie historii mówionej: Agnieszka Pajączkowska, Anna Maciąg, Maria Buko oraz JakubaGałęziowski. Podczas rozmowy na żywo z udziałem uczestników poznamy historię mówioną od kuchni, eksperci odkryją tajniki tej metody zapisywania pamięci, odpowiedzą na pytania, a co najważniejsze zainspirują do sięgnięcia po dyktafon!
Debata będzie streamingowana profilach Facebookowych Centrum Archiwistyki Społecznej i Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.

22.09.2020 – Reportaż w Programie 3 Polskiego Radia

25.09.2020 – Reportaż w Programie 1 Polskiego Radia

 

Wydarzenia odbywają się pod Patronatem Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.

Otwarty System Archiwizacji – spotkania z udziałem członków PTHM

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zajmujące się historią mówioną na spotkania on-line organizowane przez Centrum Archiwistyki Społecznej we współpracy z Polskim Towarzystwem Historii Mówionej, w czasie których podzielimy się naszymi doświadczeniami w opracowywaniu i udostępnianiu nagrań historii mówionej. Będzie to dla nas wyjątkowa okazja, aby w eksperckim gronie skonsultować wypracowane dotąd metody i narzędzia.

W trakcie spotkania zaprezentujemy bazę archiwalną Otwarty System Archiwizacji (OSA) i portal osa.archiwa.org, które coraz częściej są wykorzystywane przez archiwa społeczne do opracowywania kolekcji dźwiękowych. Chcielibyśmy, aby oba narzędzia coraz bardziej odpowiadały na potrzeby praktyków historii mówionej, dlatego w najbliższych latach będziemy je rozbudowywać.

29 czerwca (16.00-17.30 ) opowiemy o:
● bazie OSA, narzędziu do wewnętrznej pracy archiwalnej;
● portalu osa.archiwa.org, na którym można publikować wybrane treści z bazy OSA;
● możliwościach połączenia bazy OSA ze stronami internetowymi, na przykładzie
portalu kierunekargentyna.pl;
● naszych planach na rozwój OSA.
W czasie spotkania przekażemy Wszystkim chętnym dostęp do konta testowego w OSA oraz „zadanie domowe”, które zostanie omówione w czasie kolejnego spotkania.
1 lipca (16.00-17.00) omówimy „zadanie domowe” oraz sugestie oczekiwanych zmian w OSA.
Spotkanie poprowadzą: Adriana Kapała i Małgorzata Pankowska-Dowgiało.
Zapraszamy do zapisów na spotkania przez formularz:
Obowiązuje limit miejsc (50 osób), o zapisie decyduje kolejność zgłoszeń!
Potwierdzenie zapisu i link do spotkania prześlemy mailem do 28 czerwca.